Влада зробила перший крок на шляху до створення повністю підконтрольного Конституційного Суду

Наприкінці минулого тижня народні депутати у першому читанні підтримали законопроект №5336-1 «Про Конституційний Суд України».
Цей законопроект передбачає зміну структури, повноважень та процедури добору суддів КС, а також запровадження інституту конституційної скарги, який передбачає можливість для громадян звертатися до КС, якщо вважають, що застосовані у судових рішеннях по їхнім справам закони не відповідають Конституції.
«Один з головних недоліків законопроекту – відсутність чітко прописаних норм стосовно порядку конкурсного відбору суддів Конституційного суду. Саме це є суттєвим ризиком у питанні проведення конкурсів, адже можуть бути застосовані різноманітні маніпуляції. Нагадаю, конкурсні комісії мають формуватися Президентом, Верховною Радою і з’їздом суддів», – заявив громадський діяч, юрист Олександр Соловйов.
Можливі небезпеки в собі приховує і новий прописаний механізм конституційної скарги. «Відтепер не лише народні депутати (не менше 45), Президент чи Глава парламенту можуть звернутися з відповідним зверненням до КС щодо конституційності того чи іншого закону, але й будь-який громадянин, який пройшов всі стадії судового процесу, і вважає, що закон, на підставі якого було прийнято рішення щодо нього, суперечить Конституції. Це означає, що тепер дія будь-якого закону чи рішення українських судів може бути заблоковані чи припинені відповідним рішенням КС. Наприклад, КС може давати висновок щодо відповідності Конституції України тих питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою. А рішення КС є остаточним та оскарженням не підлягає», – підкреслив О.Соловйов
Окрім вже згаданих змін, у законопроекті передбачено і суттєве збільшення зарплати суддям КС – аж до 75 прожиткових мінімумів. Відповідно до норм, що встановлено в бюджеті на 2017 рік, з 1 січня прожитковий мінімум становить 1544 гривні на місяць, тобто зарплатна «ставка» суддів КС у разі остаточного прийняття законопроекту може становити 115800 гривень на місяць. «В бідній олігархічно-клановій державі, таке збільшення зарплатні суддів призведе не до задекларованої реформаторами в АП «незалежності суддівської гілки влади», а до безвідмовної генерації підконтрольними суддями найбільш сприятливих для влади і особисто для Президента рішень», – підсумував Олександр Соловйов.
До речі, такі норми законопроекту призведуть і до збільшення суми пожиттєвого утримання суддів КС. Наприклад, голова суду після відставки зможе розраховувати на пенсію у розмірі більш ніж 300 тисяч гривень щомісячно. До того ж, за суддями КС зберігається й низка інших суттєвих пільг навіть після того, як вони лишають свої посади чи йдуть на пенсію.
О.Соловйов важає, що нинішня реформа Конституційного суду передбачає небезпечні тенденції для узурпації влади в руках однієї правлячої сили. Крім того, будь-яка ініціатива з народу, яка здатна стати підставою для проведення Всеукраїнського референдуму, може бути скасована відповідним висновком КС. Таким чином, без проведення розумної Конституційної реформи, будь-які ініціативи з «реформування» Конституційного суду вважаються небезпечними для демократичного прогресу Української держави.

"Виборча Україна"
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментарі:

Опублікувати коментар