На захисті конституційних прав людини

"Триває робота парламентарів над приведенням українського законодавства у відповідність до європейських норм. Цього разу зміни торкнулися Закону України "Про державну службу",- розповідає у своєму блозі народний депутат Ірина Суслова. Розгляду відповідних законопроектів було присвячене засідання робочої групи під керівництвом Альони Шкрум на базі Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, що відбулося 10 червня. Висновок доволі невтішний: новий Закон виявився досить недосконалим і сьогодні у парламенті маємо 14 законопроектів по внесенню змін до нього.
Зокрема, у Законі «Про державну службу» № 889-VIII, який був прийнятий 10 грудня 2015 року, не враховано особливостей проходження державної служби в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. А саме: Уповноважений Верховної Ради України з прав людини фактично не буде мати впливу на власний Секретаріат, оскільки позбавляється права призначати чи звільняти працівників Секретаріату. Ці повноваження переходять до особи, яка визначається Урядовою конкурсною комісією з підбору кадрів. Таким чином, фактичний вплив на інституцію опосередковано набуде Кабінет Міністрів України, що є фактичною руйнацією конституційного незалежного статусу Уповноваженого з прав людини, який, за своєю суттю є органом Верховної Ради України, що здійснює парламентський контроль за додержанням конституційних прав та свободи людини і громадянина в Україні.
Окремі положення Закону, зокрема, запропонований механізм управління державною службою, суперечать «Принципам, які стосуються статусу національних установ, (Паризьким принципам)» та суперечать Конституції України, діючому Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини» та нашим міжнародним зобов'язанням (Резолюції 48/134 Генеральної Асамблеї ООН). Аналогічні занепокоєння також висловлені в 13-тій Доповіді Управління Верховного Комісара ООН з прав людини щодо ситуації з правами людини в Україні.
З метою узгодження Закону України «Про державну службу» № 889 із вимогами міжнародних стандартів функціонування національної інституції з прав людини мною та моїми колегами, народними депутатами Валерієм Пацканом та Василем Брензовичем, було внесено законопроект № 4708, метою якого є врахування особливостей проходження державної служби в Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини шляхом врегулювання відносин, що виникають у зв'язку зі вступом, проходженням та припиненням державної служби в Секретаріаті, з урахуванням міжнародних стандартів щодо гарантій незалежності та самостійності національної інституції з прав людини; надання права Уповноваженому призначати та вирішувати інші питання щодо свого штату, проведення конкурсного відбору на посаду Керівника Секретаріату незалежною комісією, утвореною рішенням Омбудсмена, а не Уряду.
10 червня, під час засідання, членами робочої групи одноголосно було підтримано новий варіант законопроекту. Зміни полягають у наступному: 1) сфера дії Закону поширюється не лише на Уповноваженого, але й на працівників Секретаріату; 2) до стажу держслужби зараховується час перебування на посаді Уповноваженого та посадах працівників Секретаріату; 3) особливості проходження державної служби в окремих державних органах не поширюються на Уповноважено з прав людини; 4) з'явились нові статті Закону: "Гарантії трудових прав Уповноваженого", "Працівники Секретаріату", "Оплата праці та соціальне забезпечення працівників Секретаріату" та "Відпустки працівників Секретаріату"; 5) нова норма Закону, яка вказує, що Уповноважений своїм рішенням утворює у структурі Секретаріату підрозділи або визначає окремих працівників для забезпечення здійснення покладених на Секретаріат завдань на території визначених в рішенні адміністративно-територіальних одиниць України. Загалом ці зміни наповнюють проект конкретним правовим змістом.
Залишається сподіватись, що профільний комітет, як і робоча група, підтримає запропонований законопроект, а вже під час розгляду питання у сесійній залі більшість народних обранців дослухаються до голосу здорового глузду і виважено приймуть відповідні зміни, враховуючи ряд міжнародних зобов'язань та позиціонуючи себе як парламент, який дійсно відстоює конституційні права людини та механізми їх захисту.

"Виборча Україна"
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментарі:

Опублікувати коментар