Безпековий сектор України реформується за європейськими стандартами

Національні спецслужби України оновлюються й реформуються за підтримки іноземних партнерів, європейських безпекових структур, міжнародних демократичних інституцій і громадянського суспільства. На цьому наголосив голова СБУ Василь Грицак, презентуючи перспективи реформування відомства учасникам VIІI Міжнародної конференції  «Захист демократичних цінностей і дотримання прав людини в діяльності спецслужб», яка проходить у Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Захід відбувається під патронатом Президента України та за ініціативи Служби безпеки України. У конференції беруть участь: керівництво СБУ, представники Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, Центру Разумкова, Офісу зв’язку НАТО, Центру інформації та документації НАТО в Україні, Женевського центру демократичного контролю над збройними силами, представники структур сектору безпеки України, неурядових організацій, науковці, експерти, а також викладачі та студенти Львівського університету.
У вітальному листі Президента України П. Порошенка до учасників конференції наголошується на важливості повноцінного діалогу суспільства зі спеціальними службами в Україні, який став нормою. «Проблема трансформації безпекових органів, а також визначення оптимального балансу між дотриманням прав людини та забезпеченням безпеки держави потребують постійного обговорення та пошуку рішень як з боку спецслужб, так і з боку громадськості», – йдеться у вітальному листі. 
Ректор Львівського національного університету Володимир Мельник закцентував увагу на важливості залучення студентської молоді до дискусії про майбутнє Служби: «Демократія і свобода – не абстрактні поняття, це вимір життя колективу нашого вишу в поколіннях», – запевнив він. На його думку, наукове середовище, молода генерація, громадянське суспільство й Служба безпеки мають діяти як одна команда в ім’я майбутнього України.
На думку заступника директора Женевського центру демократичного контролю над збройними силами Філіппа Флурі, важливо, що діалог про роль СБУ у демократичному суспільстві відбувається не у вузькому колі, а за участю платників податків і виборців. «Ми віримо, що прийде час, коли ви остаточно позбудетеся радянської спадщини й Україна за підтримки західних партнерів досягне успіху в реалізації реформ», – сказав він.
Наталя Немилівська, директор Центру інформації та документації НАТО в Україні, відзначила безпрецедентну прозорість Служби, широкий діалог із суспільством і готовність до комунікації з іноземними партнерами.
Заступник директора Офісу зв’язку НАТО в Україні Анн-Крістін Б’єргене закликала до посилення ролі незалежних органів нагляду в безпековому секторі. «Конструктивне партнерство із суспільством має бути скероване на досягнення спільних цілей», – зазначила вона.
Голова СБУ Василь Грицак подякував за експертну допомогу, яку надавали й надають колеги з Європейського Союзу, країн-членів НАТО у складні часи протистояння збройній російській агресії. «СБУ мала дуже швидко реформуватися в ефективну бойову спецслужбу. Ми втримали прапор, зберегли честь, гідність, вірність присязі, підняли бойовий дух наших офіцерів. Ми не дозволили ворогу створити пояс нестабільності в мирних регіонах держави, з нуля сформували підрозділи безпілотної авіації, спеціальних операцій», – підкреслив він.
Міжнародні партнери сприймають сьогодні українську спецслужбу не лише як реципієнта міжнародної допомоги, але й як спецслужбу, яка набула унікального досвіду з протидії гібридній війні.
Грицак розповів, що Служба вміє протистояти проявам сепаратизму в різних регіонах держави, незаконному обігу зброї, атакам ворога в інформаційній війні, яку агресор веде проти України. Триває рішуче очищення власних лав від зрадників і корупціонерів.
«Очевидно, що плани агресора йдуть набагато далі кордонів України. Ми маємо бути готовими дати відсіч. Тому під час реформування й оновлення не можна допустити зниження ефективності Служби. Поєднавши досвід і бачення оперативної ситуації, всі разом маємо розробити автентичну модель української спецслужби. Не підлягає сумніву, що вона мусить бути європейською, побудованою на засадах демократії, законності», – підкреслив голова Служби.
Зростанню довіри до Служби з боку суспільства сприяє постійний відвертий діалог з активістами, волонтерами, громадськими діячами, представниками релігійних громад, небайдужими громадянами. У розбудові контролю суспільства за діяльністю Служби бере активну участь Громадська рада з питань оновлення Служби безпеки України.
Голова СБУ високо оцінив співпрацю у рамках Міжнародної дорадчої групи з реформування СБ України, продуктом якої є проект Концепції реформування СБ України. Документ закладає міцний фундамент для надійного міжнародного партнерства у протидії тим, хто намагається зруйнувати глобальну безпекову архітектуру.
«Метою змін, які проводяться і надалі проводитимуться в Службі безпеки України, є посилення її спроможності протидіяти сучасним зовнішнім і внутрішнім загрозам національній безпеці, збільшення внеску в європейську та глобальну безпеку, уточнення функцій і повноважень, посилення демократичного цивільного контролю, відновлення, крок за кроком, нормальної безпекової ситуації в усій державі, незалежно від регіону», – наголосив Грицак.

"Виборча Україна"
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментарі:

Опублікувати коментар