Вибори на Донбасі: як Вашингтон здався Москві, або Капітолійське "кидалово" Києва

Президенту Петру Порошенку не позаздриш. Керівництво США, головного союзника України схиляє його вже цього літа провести вибори на окупованій частині Донбасу, до кінця року закріпити особливий статус цієї території в Конституції без гарантій, що у відповідь Росія добровільно виведе звідти свої війська.
26 квітня ці меседжі на зустрічі спочатку з президентом, а потім з народними депутатами озвучила помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд.
У відповідь Порошенко, схоже, намагається максимально затягнути проведення виборів на Донбасі. Він заявив, що згоден на вибори тільки за умови введення на окуповані території так званої поліцейської місії ОБСЄ. Тобто, міжнародних спостерігачів зі зброєю в руках. За задумом президента вони повинні виступити гарантією, що вибори пройдуть без втручання з боку російських військових. Порошенко запевняє з цією ідеєю погодилися всі члени "нормандської четвірки", включаючи Росію.
Експерти і депутати упевнені, що ввести міжнародних спостерігачів на Донбас за пару місяців практично неможливо. А значить, Україна отримає шанс в черговий раз відкласти невигідну їй реінтеграцію окупованих територій на умовах Росії.
Чому Вашингтон схиляє Київ виконати вимоги Росії, і цьому пручається Порошенко - в матеріалі РБК-Україна.
ПРИВІТ З ВАШИНГТОНА
Вікторія Нуланд - частий гість в Україні і завжди з'являється в знакові моменти. На цей раз вона прилетіла до Києва, щоб передати керівництву України меседж: пора, нарешті, проводити вибори на Донбасі.
Попутно помічник держсекретаря США познайомилася з новим прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом. Не секрет, що Нуланд була головним адвокатом його попередника Арсенія Яценюка в Білому домі.
Але і новий прем'єр, за словами співбесідників РБК-Украина, їй сподобався, не дивлячись на те, що більше двох місяців американська дипломатія і конгресмени намагалася "посадити" у ще тепле і не порожнє крісло Яценюка вельможну панночку Наталю Яресько.
"Їй сподобалося, що це перший прем'єр, який раніше працював мером міста. Тим більше, Яценюк їй сказав, що вони з Гройсманом в тандемі і він його ментор", - говорить співрозмовник в Кабінеті міністрів, цитуючи наскоро зліплену сентенцію офіційної американської сторони.
За словами прес-секретаря Дмитра Гройсмана Столярчука, під час зустрічі прем'єр і представниця США обговорювали економічне становище в країні і майбутні реформи.
"Позиція США протягом трьох місяців прем'єріади була: все, що завгодно, тільки не перевибори. Тому вони і погодилися на нового прем'єра, лише б не було виборів. Вони дуже виразно нам транслювали: ми будували у вас тут демократію і європейську державу, а у вас знову все навпаки виходить", - говорить РБК-Україна один з членів Кабміну на умовах анонімності.
У питанні майбутнього Донбасу США куди більш принципові, ніж у зміну прем'єра. Співрозмовники РБК-Україна в Адміністрації президента розповідають, мовляв, американці чітко пояснили їм, що в США прийнято, щоб президент, йдучи з посади, залишав своєму наступнику невирішені конфлікти у зовнішній політиці. Нагадаємо, зараз в США повним ходом йде виборча кампанія нового президента.
"Демократи хотіли досягти миру в цьому конфлікті. Не домоглися, але їм важливо показати своїм виборцям хоч якийсь результат, і тому вони будуть на нас тиснути", - говорить співрозмовник видання в АП.
Крім обміну люб'язностями з Гройсманом, Нуланд чітко окреслила коло завдань, які має вирішити президент Порошенка до кінця нинішнього року, коли в Білому домі зміниться адміністрація.
В АП неохоче поширюються, про що Вона говорила з президентом. Зате подробицями її зустрічі з представниками депутатських фракцій поділилася нардеп від "Самопомочи" Вікторія Войцицкая.
За її словами, Держдеп наполягає на тому, що Україна повинна внести зміни в Конституцію "з особливим статусом" для окупованих територій Донецької і Луганської, провести на окупованих територіях вибори найближчим часом і забезпечити амністію бойовикам. Мінські угоди необхідно імплементувати до кінця 2016 року, альтернативи їм немає.
"При чому зазначається, що ми повинні розуміти, що ніхто не виведе важке озброєння. Важке озброєння має бути "закрито" за "зберіганням" повинна спостерігати спеціальна місія ОБСЄ. Нам кажуть, що якщо ми проведемо вибори, то це створить прецедент, коли російські війська вперше в історії добровільно покинуть територію, яку вони окупували. Причому ніяких гарантій, що російські війська вийдуть немає, і бути не може", - додала депутат.
За словами Войцицкой, в кращому випадку, якщо Україна продемонструє добру волю і прийме закон про вибори на окупованих територіях в травні, в червні санкції продовжать на 9 місяців, до січня 2017, а вибори на окупованих територіях очікуються вже в липні.
Сама Нуланд сьогодні на прес-конференції заявила, що не говорила з депутатами про точну дату виборів на Донбасі.
"Ми абсолютно ясно дали зрозуміти, що для проведення виборів у відповідності з Мінськими угодами потрібно забезпечити мир, безпеку, ОБСЄ повинна отримати доступ і повинні бути створені умови для кандидатів агітувати за себе, спілкуватися з виборцями", - заявила Нуланд.
Фактично США вустами Нуланд поставило керівництво перед фактом, що вона має узаконити і визнати результати виборів на Донбасі, хоча ніяк не зможе контролювати їх проведення.
Але депутати аж ніяк не в захваті від вимог Нуланд. Так, лідер фракції БПП Юрій Луценко в коментарі РБК-Україна заявив: "Я говорив, що без мілітарної місії ОБСЄ на кордоні і поліцейської всередині, нічого не буде. І немає у БПП бажаючих поїхати туди кандидатами в депутати. 40 тисяч озброєних орків їх відлякують".
МІСІЯ НЕЗДІСНЕННА
Залучення на Донбас поліцейської місії ОБСЄ - ідея президента Петра Порошенка.
Про те, навіщо запрошувати на Донбас збройних міжнародних спостерігачів він розповів 24 квітня в інтерв'ю центральним телеканалам.
На думку Порошенка, збройні спостерігачі здатні забезпечити припинення вогню, відведення важкої військової техніки і виведення російських окупаційних військ, а також відновити контроль над українсько-російської частиною кордону.
Президент вважає, що лише після цього можна готуватися до проведення місцевих виборів на тимчасово окупованих територіях. Нагадаємо, це - одна з умов Мінських угод.
За задумом Порошенком, під час майбутньої виборчої кампанії поліцейська місія ОБСЄ повинна буде забезпечити вільне волевиявлення громадян, а потім допоможе передати владу "новим представникам українського Донбасу". Після чого функція місії буде виконана.
З осені 2014 року на Донбасі працює моніторингова місія ОБСЄ. За умовами Мінських угод, спостерігачі повинні відслідковувати дотримання сторонами режиму припинення вогню. Спостерігачі курсують як по лінії розмежування, так і з позицій ВСУ і бойовиків.
Вони фіксують взаємні обстріли сторін та порушення Мінських угод, наприклад, наявність важких озброєнь, які за умов припинення вогню повинні бути відведені з передової. Ніякої зброї у спостерігачів зараз немає. Так, і хто куди стріляв, вони не можуть визначити.
Ще в 2014 році він запропонував ввести на Донбас миротворчий контингент ООН. За задумом президента, миротворці повинні були взяти під контроль ділянка українсько-російського кордону на підконтрольній бойовикам території. Але проти такої ідеї виступила Росії.
В Адміністрації президента наголошують, що Росія може заблокувати рішення ООН по миротворцях. Тому ідея запрошення миротворців на Банковій трансформувалася в пропозицію запросити збройну місію ОБСЄ.
Ця ідея не викликає відторгнення у Путіна. Правда, він бачить функцію збройної місії ОБСЄ не так як Порошенко.
"Недавно був у мене розмова з Петром Олексійовичем Порошенком: він запропонував посилити присутність ОБСЄ, в тому числі, його пропозиція, щоб співробітники ОБСЄ були зі зброєю на лінії розмежування, і домогтися повного припинення вогню. Я вважаю, що це правильна пропозиція, ми це підтримуємо", - сказав Путін під час проведення своєї останньої "прямої лінії".
Зі слів Путіна слід, що з Порошенком він обговорював допуск поліцейської місії на лінію розмежування між Україною і так званими ДНР і ЛНР. У той час як в інтерв'ю телеканалам президент України розповідав про допуск спостерігачів в самопроголошені республіки і на ділянку українсько-російського кордону, який контролюють бойовики.
У свою чергу, лідер терористів так званої ДНР Олександр Захарченко вже пообіцяв "розстрілювати ОБСЕшников", якщо ті з'являться на Донбасі зі зброєю.
ОБСЄ поки що стримано коментує пропозицію президента України.
"У місії ОБСЄ є чітко обумовлений мандат, його продовжили ще на рік і будь-які зміни цього мандата повинні бути схвалені всіма країнами учасницями, рішення використовувати цивільну невооруженную місію спостерігачів було прийнято постійним радою, будь-які інші ідеї повинні бути спочатку обговорені членами місії, 57 країнами", - повідомив заступник голови місії ОБСЄ в Україні Олександр Хуг
Зазначимо, що Росія як член ОБСЄ також повинна схвалити напрямок місії на Донбас.
АЛЕ Є НЮАНС
Незважаючи на те, що в цьому році в ОБСЄ головує Німеччина, зокрема міністр закордонних справ країни Франк-Вальтер Штайнмаєр, який відомий своїми неоднозначними висловлюваннями на адресу України, можна сподіватися, що ОБСЄ таки прийме це рішення.
Але, за словами співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексія Мельника, якщо ОБСЄ вирішить направляти таку поліцейську місію на Донбас, це буде не без участі Росії.
"Якщо Росія скаже "так", я б не хотів такої місії ОБСЄ. Швидше за все, це буде місія Російської Федерації, і Росія дасть свою згоду лише у тому разі, коли це буде в інтересах Росії. Російські місії є вже у Придністров'ї, Південній Осетії. Чим це закінчилося, всі бачать", - пояснив Мельник РБК-Україна.
Експерти не беруться прогнозувати, який складу місії може увійти в Донбас, якщо це коли-небудь відбудеться. Адже питання мандата місії, її термін і склад, як і її бюджет повинна прийняти сама ОБСЄ.
Депутати вважають, що Путіну сьогодні вигідно зайняти позицію сторони, що підтримує введення поліцейської місії ОБСЄ на Донбас, адже в червні цього року ЄС збирається переглянути санкції щодо Росії, а остання сподівається таким чином на їх пом'якшення.
"Путін буде намагатися якимось чином пом'якшити санкції, оскільки вони є болючими для російської економіки на тлі глобального падіння цін на нафту і енергоносії, зняття санкцій з Ірану, коли відкривається ще один гравець з потужними ресурсами. Очевидно, що завдання Путіна в черговий раз обдурити Захід, щоб зняти або пом'якшити санкції", - каже позафракційний депутат Ганна Гопко, голова комітету Верховної ради з питань закордонних справ.
У свою чергу заступник голови фракції "Народний фронт" Андрій Тетерук і зовсім вважає, що зараз немає підстав для розміщення місії. "Я не бачу зараз підстав розміщувати саме поліцейську місію, коли воюють дві армії, використовується артилерія, танки, бронетехніка і яким чином саме поліцейські будуть виконувати свої функції. Не розумію, на яких підставах поліцейська місія буде охороняти нашу кордон. Охороняти наші кордони мають українські прикордонники ", - заявив РБК-Україна нардеп від «Народного фронту» Андрій Тетерук.
Якщо Петро Порошенко доб'ється згоди колег по «нормандської четвірки» направити на Донбас поліцейську місію ОБСЄ ,тим самим він, як мінімум, виграє час. Адже тільки на прийняття такого рішення самої ОБСЄ піде не один місяць.
Запропонувавши нову повістку за Донбасу Порошенко тим самим намагається зламати невигідний для України сценарій, коли Київ змушений буде визнати результати виборів, які фактично проведе Москва. Якщо Порошенко це вдасться він як мінімум доб'ється збереження нинішнього стану речей. Якщо ж ні, йому доведеться думати, як пояснити українцям вибори на Донбасі і фіаско своєї дипломатичної гри.

"Виборча Україна", за матеріалами Надії Андрикевіч і Тетяни Ніколаєнко з "РБК-Україна"
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментарі:

Опублікувати коментар