Рада фактично скасувала право на дострокове зняття нових депозитів

Тиждень тому Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект №1195, яким закріплюється окреме існування різних видів депозитів фізичних осіб – строкових вкладів та вкладів на вимогу. За відповідне рішення проголосували 243 нардепи.
Згідно з документом, за договором банківського строкового вкладу банк зобов`язаний видати вклад та нараховані проценти за цим вкладом «із спливом строку, визначеного у договорі банківського вкладу» (тобто після завершення дії договору).
При цьому передбачається, що можливе й повернення вкладникові банківського строкового вкладу на його вимогу до спливу строку або до настання інших обставин, визначених договором, але виключно у випадках, коли це передбачено умовами договору банківського строкового вкладу.
Водночас у випадку підписання закону Президентом (а ймовірність цього дуже висока, з огляду на те, що його підтримує НБУ) вказані новації стосуватимуться нових депозитів. «Положення цього Закону не застосовуються до договорів банківського строкового вкладу, укладених до набрання ним чинності», - йдеться в документі.
Прийняття цього закону має сприяти підвищенню стійкості ресурсної бази банківської системи, захищати її від паніки вкладників у періоди дестабілізації фінансового ринку, в т.ч. валютного (як це, зокрема, мало місце в 2008-2009 рр. та в 2014-2015 рр., через що в першому випадку вводився мораторій на дострокове зняття вкладів).
Опосередковано це може позитивно вплинути й на кредитування економіки (у т.ч. з точки зору зниження ставок через зменшення ризику розривів у ліквідності) та стимулювати вкладників більш відповідально підходити до вибору фінустанови для розміщення заощаджень. При цьому ставки за строковими вкладами можуть і дещо зрости (принаймні, на першому етапі), оскільки в будь-якому разі будуть вищими в порівнянні з вкладами на вимогу.


Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментарі:

Опублікувати коментар