Міжбанк роздвоївся: війна терміналів

Напруга на валютному ринку України продовжує наростати. Вже другий день котирування валют на основних інформаційно-дилінгових системах "Укрділінг" і "Інтербізнесконсалтинг" значно розрізняються. Так, по долару США різниця перевищує 3 гривні - 19,00-19,50 на "Інтербізнесконслатингу" проти 15,84-16,14 на "Укрділінгу" (станом на 11:00).
"Це кошмар. Ви бачили сьогоднішній готівковий курс? Купити долари - реально потрібно шукати по 20. А так уже по 21. Що робить НБУ - у мене немає слів. Побачите, коли він щось зробить - зателефонуйте", - сказав РБК-Україна учасник ринку.
Дані "Укрділінг" близькі до середньозваженим курсом, який показує Національний банк України (НБУ) - 15.8430 на закритті ринку вчора.
Варто зазначити, що українські банки зобов'язані здійснювати реєстрацію в Системі підтвердження угод на міжбанківському валютному ринку України" усіх без винятку валютних операцій. При цьому ні для кого не секрет, що НБУ відмовляється реєструвати угоди, укладені за надто завищеним, на думку регулятора, курсом.
Таким чином, котирування "Укрділінг", судячи з усього, близькі до даних реальних угод, проведених через систему Нацбанк. За котируванням "Інтербізнесконсалтинга" угоди офіційно укладені бути не можуть, але можливість знайти в Україні обхідні варіанти не викликає сумнівів...
Сам "Інтербізнесконсалтинг" називає свої котирування "індикативними" і не повідомляє, чи проводяться за ним реальні угоди. Крім того, компанія не розкриває і список банків-учасників своєї системи.
Водночас, всі учасники ринку погоджуються, що вартість гривні відрізняється від тої, що показується Нацбанком. На чорному ринку долар вже коштує 18-19 грн, що близько до показників "Інтербізнесконсалтинга".
Яка ж реальна вартість національної валюти? Як і з будь-яким товаром, вона визначається тим рівнем, на якому ще готові купувати, та вже згодні продавати. Тільки найбільші продавці валюти - експортери - поки не поспішають допомогти гривні, незважаючи на вимогу про обов'язковий продаж 75% валютної виручки.
Середньозважений курс гривні за результатами сьогоднішнього аукціону НБУ склав 15,7571 грн/дол., курс відсікання - 15,7390 грн/дол.
При цьому, на думку НБУ, "Банківське співтовариство відповідально ставиться до питань підтримки стабільності валютного курсу і переважна більшість банків проводить операції за курсами, які близькі до тих, які складаються за результатами щоденних аукціонів Національного банку (так званий індикативний курс)". Регулятор також заявляє, що не відключав від участі в торгах ніякі банки на підставі укладених ними угод, в той же час ретельно стежить за дотриманням банками законодавства у сфері валютного контролю.
На думку колишнього члена Ради НБУ Василя Горбаля, ситуацію з курсом НБУ "самостійно вже не вирулить".
"Активну роль у цьому має зіграти РНБО. Тим більше, з урахуванням того, хто його очолив думаю, РНБО по силам зняти цілий ряд питань. Одним з перших на РНБО має бути заслухане питання щодо фінансової стабілізації - і напрацьований комплекс заходів. Напруженість зніме також затвердження бюджету на 2015 рік", - зазначив банкір.
Також, на його думку, незабаром буде підвищення облікової ставки НБУ. "Центробанк Росії це вже зробив. Таким чином, ЦРБ пішов вперед, розуміючи, що слідом за рекордною девальвацією прийде інфляція. І з нею також потрібно щось робити. Але чи вплине критично підвищення ставки в Україні - думаю, що ні, тим більше, що НБУ і так вже скоригував вартість ресурсу для банків", - резюмував колишній член ради Нацбанку.

"Виборча Україна", за матеріалами "РБК-Україна"
Share on Google Plus
    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 коментарі:

Опублікувати коментар